«Абетка безпеки». Правила поведінки в укритті

У стані війни тисячі людей по всій Україні змушені ховатися в укриттях, аби зберегти свої життя та життя своїх рідних і близьких.

Image

Відкрити сурдопереклад Перед тим, як іти в укриття, перекрийте вдома газ, електрику та воду, зачиніть вікна й вентиляційні отвори.

Слідувати до найближчого укриття необхідно після оголошення сигналу про тривогу. Повідомляється через телебачення (є переклад жестовою мовою), тримайте свій телефон у доступі до інтернету для отримання сповіщення про відповідну загрозу та про подальші дії. Наприклад, встановіть застосунок «Повітряна тривога» або періодично перевіряйте офіційні канали, де є інформація про загрози.

  • Візьміть із собою до укриття тривожну валізку, запас продуктів і води приблизно на 2 дні, речі першої необхідності, речі для спання (підстилки, невеликі подушки, туристичні килимки, спальні мішки тощо), а також не забувайте про засоби індивідуального захисту. Якщо ви перебуваєте на робочому місці — візьміть до укриття особисті документи та речі. Не беріть до укриття громіздкі речі, речі із сильним, різким запахом і легкозаймисті речовини.
  • Заходьте до укриття організовано, без паніки. Людей із дітьми варто розмістити в окремому відсіку чи в спеціально відведеному для них місці. Дітей, людей старшого віку й людей із поганим самопочуття, осіб з інвалідністю варто розмістити біля огороджувальних конструкцій і ближче до повітроводів. Якщо місць для лежання мало, потрібно організувати графік відпочинку.

Під час перебування в укритті забороняється: ходити по приміщенню без потреби; без дозволу пересувати предмети; самовільно заходити до службових приміщень; намагатися самовільно включати (виключати) агрегати спеціального обладнання; відкривати герметичні захисні двері; шуміти; курити; розпалювати відкритий вогонь.

Покидати укриття можна з дозволу відповідальної особи після отримання сигналу, або в разі аварійного стану, що створює загрозу життю і здоров’ю громадян (наприклад, якщо там сталася пожежа, підвищено концентрацію шкідливих газів, закінчується повітря тощо). Якщо основні виходи не можна використовувати, евакуація відбувається через аварійні виходи.

У разі завалу укриття або його пошкодження, відповідальні особи не чекаючи допомоги ззовні, мають організувати роботи щодо виходу із нього та за потреби залучити людей, які там перебувають.

Евакуацію з укриття потрібно виконувати в такій послідовності: спочатку на поверхню виходить декілька людей, для того щоби надати допомогу тим, хто не може вийти самостійно, а потім евакуюються потерпілі, люди старшого віку та діти, а після них — усі інші.

Якщо укриття обладнане спеціальними захисними герметичними дверима, їх закривають після спеціального сигналу (або як тільки укриття заповниться), і відкрити їх можна буде лише після того, як мине небезпека.

Як вберегтися від переохолодження у сховищі

  • Перш за все, подбайте про багатошаровість одягу: Білизна (спідня білизна, колготки, шкарпетки, термобілизна). Одяг має бути із натуральних чи спецматеріалів, не має сковувати рухи. Надягайте рукавички та шапку, щоб не захворіти через холод.
  • Зимове взуття має бути просторим, з товстою підошвою, підходити за розміром та не стискати ногу, щоб підтримувати нормальний кровообіг.
  • Їжте та майте перекус. Із собою можна взяти термос із чаєм або окропом.
  • Рухайтесь на місці, аби зігрітися (хоча б пальцями рук та ніг), щоб не переохолодитесь.
  • Не сидіть на голих поверхнях.
  • Ковдри, подушки, каремати, спальники, матраци повинні бути з вами.

Нагадаємо, що як укриття можна використовувати: спеціально обладнані бомбосховища — від звичайного підвалу вони відрізняються товстим надійним перекриттям над головою, системою вентиляції й наявністю двох (і більше) виходів на поверхню; підземні переходи; станції метро; паркінги.

Це відео підготовлено за рахунок коштів Благодійної організації «Благодійний фонд «ПОСТКОД ЮКРЕЙН», переданих для реалізації проєкту Громадської організації «Громадський рух «Соціальна єдність» «Абетка безпеки» ДСНС України.