Інший погляд на позитивне виховання

Цю статтю ми підготували як продовження теми про позитивне виховання, де поговоримо про можливий руйнівний характер цього підходу.

Image

Відкрити сурдопереклад Критика окремих аспектів позитивного підходу у вихованні почала з’являтися порівняно недавно — в останні два десятиліття. Основні зауваження стосуються такого:

 1. Психологи почали вказувати на ризики виховання у дітей завищених очікувань та відчуття особливості, що може породжувати егоїзм та інфантильність.
 2. На думку критиків надмірне позитивне підкріплення не готує дітей до реальних труднощів життя, яке їх чекає після дорослішання.
 3. Уникнення критики та покарань може призводити до імпульсивності та порушень дисципліни у дітей.
 4. Небезпека ігнорування негативних емоцій дитини та нав’язування «токсичного позитиву».

Найбільш показовим прикладом негативних наслідків певних крайнощів у позитивному вихованні є так звані «руйнівні діти» (precious snowflakes, в академічних колах частіше використовують нейтральні терміни на кшталт «гіпертрофоване почуття власної винятковості», «інфантильність» тощо).

Деякі риси «руйнівних дітей»:

 • відсутність почуття відповідальності;
 • невміння справлятися з труднощами;
 • переконання, що світ має задовольняти їхні потреби;
 • образливість на зауваження і критику;
 • інфантильність, незрілість;
 • відсутність самодисципліни.

Проте більшість експертів все ще вважають позитивне виховання ефективним за умови збалансованого та гнучкого застосування.

Позитивне мислення в цілому має потужний позитивний вплив. Проте інколи надмірний акцент на позитиві може призводити до певних негативних наслідків:

 1. Ігнорування реальних проблем. Намагання бачити лише позитивне може перешкоджати об’єктивному аналізу ситуації та пошуку оптимальних рішень.
 2. Нереалістичні очікування. Перебільшені сподівання щодо позитивних результатів можуть призводити до розчарувань.
 3. Відчуття провини за негативні емоції. Прагнення постійно бути в гарному настрої може спричиняти докори сумління через природні прояви смутку, гніву тощо.
 4. Тиск і виснаження. Намагання за будь-яку ціну підтримувати позитив інколи вимагає занадто великих зусиль.
 5. Самозвинувачення за невдачі. Якщо людина вважає, що позитивне мислення гарантує успіх, то невдачі можуть сприйматися як особиста вина.

Це — яскравий приклад того, як гіпертрофоване позитивне підкріплення може завдати шкоди. Важливо знайти баланс між заохоченнями, дисципліною та реалістичними очікуваннями від дитини, сприймати і негативні емоції як нормальний прояв.

Позитивне мислення — це потужний інструмент виховання, який значною мірою визначає успішність і щастя дитини в майбутньому. Ключове значення має розумне і виважене застосування позитивних методик.