Як розвинути концентрацію

За допомогою вправ на концентрацію ваш розум стане сильним і впевненим у собі, і ви усвідомите, що життєві проблеми більше не владні над вами.

Image

Нижче наводимо вправи для розвитку концентрації. Ключ до успіху до кожного з них психологічна установка «нікуди поспішати, все, що відбувається навколо, не має в даний момент вирішального значення».

«Серце троянди»

Уривок з книги Марка Фішера «Секрет мільйонера» (кожен майбутній мільйонер, що поважає себе, обов'язково повинен прочитати всю книгу): «Щодня залишайте трохи часу для того, щоб концентруватися на серці троянди. Якщо під рукою не буде троянди, концентруйтеся на будь-якій квітці, на чорній крапці або блискучому предметі. Спокійно повторюйте формулу мого вчителя: «Будь спокійний і знай, що я Господь». Дивіться на троянду або на чорну крапку, не відриваючись, все довше і довше. Коли зможете дивитися, не відриваючись, протягом двадцяти хвилин, ваша концентрація досягне чудового рівня. Коли ваше серце стане, як ця троянда, все ваше життя зміниться».

«Віпассана»

Слово «Віпассана», в перекладі з давньоіндійської мови пали, означає «бачити реальність такою, яка вона є». Віпассана є однією з найдавніших технік медитації. Вона виникла в Індії понад 2500 років тому як універсальний засіб від усіх нещасть, як мистецтво життя.

У своїй книзі «Шлях до Дурня. Філософія Сміху». Григорій Курлов пропонує дещо  спрощену інструкцію техніки:

«Сядьте зручніше. Постарайтеся прибрати будь-яку напругу в тілі. Якийсь час просто сидіть і просто дихайте. Дихання абсолютно вільне і природне, без затримок плавний вдих переходить в настільки ж плавний видих.

Тепер переведіть всю свою увагу в кінчик носа. Пропонується в нього як би «помістити» всього себе, всю свою свідомість. Це необхідно для того, щоб жоден нюанс процесу дихання не вислизнув від вас.

Отже, ваша свідомість в кінчику носа ви відстежуєте кожен вдих, ви проводжаєте кожен видих. Ви тотально зайняті цим процесом, вся ваша увага поглинена ним і ви ні на що інше не відволікаєтеся.

Утримуйте увагу тільки в одній точці. Відстежуйте відчуття, які супроводжують дихання, вони будуть ставати все більш тонкими.

Якщо свідомість відволіклася, переключившись на відчуття в тілі, м'яко поверніть її в ту ж точку. Майнула, прорвавшись, думка, ви помітили це поверніть свідомість в вихідну точку».

Вправа «Годинник»

Виберіть вечірній час, коли в вашому приміщенні починає темніти. Покладіть на стіл механічний годинник з секундною стрілкою. Сядьте зручно. Розслабтесь. Слідкуйте за тим, як секундна стрілка годинника робить свій оборот, концентруючись на її кончику. Думати ні про що не потрібно - просто дивіться на стрілку, або, в крайньому випадку, думайте просто про кінчик стрілки. Дійдіть до такого результату, при якому за оборот секундної стрілки жодна стороння думка не перерве вашу концентрацію. Ніколи не йдіть на компроміс: відволіклися значить, вправа не зараховується; але і в цьому випадку доробіть її до кінця.

Тільки така практика дозволить отримати результат і закріпити його, як стійкий навик.

Концентрація на полум'ї свічки

Необхідне темне приміщення. Ізолюйте всі джерела звуку. Візьміть тонку воскову свічку і зробіть на ній позначку. Поставте її вертикально і запаліть.Сядьте зручно. Розслабтесь. Сконцентруйтесь на полум'ї свічки і не відволікайтеся ні на що інше. Ваше завдання дочекатися, поки свічка догорить до зробленої позначки, концентруючись на її полум'ї, не відволікаючись ні на що інше. Щоразу, коли у вас з'являться сторонні думки, що відволікають вас від споглядання полум'я, загніть палець на руці. Десяти, як правило, все одно не вистачить, щоб порахувати, скільки разів ви відволікалися. Тому першу позначку не варто робити нижче, ніж один сантиметр від верхнього краю для початку навчіться не відволікатися на короткій ділянці. Далі збільшуйте відстань, поки не навчитеся концентрації протягом горіння хоча б половини найтоншої церковної свічки.

6 х 6 х 6

Гуляючи вулицями міста або в парку теж можна тренувати концентрацію. На вдиху сконцентруйте свою увагу на підрахунку кроків. Порахуйте до шести і затримайте дихання ще на 6 кроків, а після цього зробіть видих, при цьому відрахувавши ще 6 кроків. Навіть 10-15 хвилин таких прогулянок щодня принесуть позитивний ефект вашій концентрації.

На завершення ще одна цитата з «Секрету мільйонера»:

«За допомогою вправ на концентрацію ваш розум стане сильним і впевненим у собі, і ви усвідомите, що життєві проблеми більше не владні над вами. Тоді ви зрозумієте те, що я збираюся зараз сказати. Нехай це не здасться вам очевидним і банальним. Проблема є проблемою лише тоді, коли ви вважаєте її проблемою.

Що це означає? Будь-яка подія, якщо ви не вважаєте її серйозною і по-справжньому значимою,  не буде для вас ні серйозною, ні істинно цінною. Проблеми здаються величезними і непереборними рівно настільки, наскільки слабкий ваш розум. Чим він сильніший, тим більш незначними здадуться ваші проблеми. У цьому секрет вічного світу. Тому концентруйтеся. Концентрація одна з найважливіших складових успіху.

По суті справи, все наше життя довга вправа з концентрації. Душа безсмертна. Подорожуючи від одного життя до іншого, розум поступово розвивається і відкриває себе. Це довгий шлях учнівства. Лише ті, хто досяг високого рівня концентрації, здатні досягати своїх цілей. Зрозуміло, не всі з них цілеспрямовано займалися спеціальними вправами, але за час своїх попередніх життів на землі ці люди досягли необхідного рівня концентрації, що тепер дає їм можливість легше досягати успіху в порівнянні з більшістю людей. Коли ваш розум досягне вищого ступеня концентрації, ви ввійдете в світ, де мрії і реальності в прямому сенсі слова збігаються».