Як зрозуміти, що дитина не впевнена у собі?
- Вона не доводить своїх справ до кінця.
- Вона постійно скаржиться і звинувачує у всіх своїх помилках інших людей.
- Вона стає агресивною, грубою або, навпаки, замкнутою у собі.
- Вона виявляє роздратування до дрібних деталей.
- Вона наслідує інших дітей.
- Вона важко знаходить спільну мову з однолітками.
- Їй складно розпочинати нові справи.
- Вона дуже боїться зробити помилку. .
4 речі, які заборонено використовувати у вихованні підлітка.
- Порівнювати його з іншими дітьми – заборонений прийом. Він починає почуватися неповноцінним, меншовартісним.
- Пригнічувати ініціативу – найпоширеніша звичка. На успішність свого сина чи дочки тепер навіть не розраховуйте. Якщо не вірите в здібності дитини, то як вона сама зможе в них повірити?
- Часті покарання ще один невірний підхід до виховання. Потрібно вміти пояснити та донести. Покарати і залишити з недорозумінням – це жахливо.
- Засудження вибору друзів, подарунків тощо. Що б ви не намагалися цим сказати, все буде сприйняте як неповага до особистого вибору дитини.
Невпевнений підліток.
- Боїться пробувати нове – його переслідуватимуть питання на кшталт: «А чи зможу я? А раптом я зроблю все погано, у мене нічого не вийде?». Йому здається, що краще навіть не пробувати щось робити, щоб не зганьбитися.
- Прагне не відрізнятися від інших – йому здається, що якщо він відрізнятиметься, то здасться дивним, виб'ється з натовпу, перестане бути поважаним.
- Перебільшує. Без цього він не здається цікавим самому собі і вважає, що в очах своїх друзів він виглядатиме крутішим.
- Говорить про себе зі зневагою у відповідь на компліменти – «Ця кофта гарна? Нічого подібного, купила її сто років тому, стара вже», «Я отримав хорошу оцінку? Та ні, просто списав».
Як повернути впевненість у собі підлітку? Поради для батьків.
Розмовляйте із підлітком. Не засуджуйте його, не лайте. Ви можете дати пораду, якщо вас про це просять, але в жодному разі не лізьте у чужі справи. Підліток хоче впоратися з усім самостійно.
Дозволяйте підлітку висловити свою точку зору, поважайте його думки та погляди. Якщо в нього щось вийшло добре – обов'язково похваліть його. Слід переконати вашу дитину, що ви вірите в неї та в її здібності. Скажіть, що не сумніваєтеся, що в неї все вийде. Підліткові, як нікому іншому, потрібна ваша підтримка.